03 56 70 200 tajnistvo@osik.si

Že vrsto let je mesec oktober posvečen hrani, saj 16. oktober po vsem svetu obeležujemo dan hrane. Nezdrav način prehranjevanja je tudi v Sloveniji resen problem, ki pomembno prispeva k povečevanju obolevnosti zaradi sladkorne bolezni, srčno-žilnih bolezni, debelosti, povišanega krvnega tlaka in raka. Povečuje se delež ljudi, ki so pri spreminjanju prehranjevalnih navad uspešni. Raziskave kažejo, da se nezdravo prehranjujejo moški, mlajši odrasli, manj izobraženi in socialno-ekonomsko ranljivejši. Cilj je, da se vsem omogoči življenje v okoljih, ki zagotavljajo zdravo prehranjevanje in redno telesno dejavnost. Predvsem mladi moramo biti osveščeni o pomenu hrane za naš razvoj.

Pripravili: Ema Rebolj, 7. b, in Tea Eftimov Škornik, 7. a

Zavržena hrana

  • Leta 2015 je v Sloveniji nastalo 73 000 ton odvržene hrane, ki je nastala pri pripravi in uživanju.
  • Najmanj je zavržejo prebivalci Zasavja in jugovzhodne Slovenije.
  • Kljub ločenemu odlaganju 10 odstotkov hrane konča v mešanih odpadkih.
  • Ogljični odtis zavržene hrane je ocenjen na 3300 milijard kilogramov ogljikovega dioksida, kar je več, kot proizvede katera koli država na svetu z izjemo Kitajske in ZDA. Več kot 95 odstotkov hrane je odložene na odlagališčih odpadkov, kjer prihaja do izločanja metana in drugih okolju škodljivih plinov.
  • Količina odlagane hrane upada, a prepočasi.
  • Kako pa lahko ponovno uporabimo hrano? Nekatere jedi so lahko užitne še naslednji dan, jed lahko ponovno zaužijemo ali pa smo bolj domiselni in z nekaj dodatnimi sestavinami pripravimo novo jed, ki bo vsebovala še užitne ostanke.
  • Pomembno je, da to zavest, da je hrana bogastvo, širimo med ljudi, prijatelje, sorodnike, znance. S tem lahko postanemo tudi zgled za mnoge mlajše generacije in jih naučimo pravilnega odnosa do nje.
  • Hrana ni nekaj samoumevnega, čeprav se nam v naših življenjih brez pomanjkanja dozdeva ravno nasprotno.

Pripravila: Klara Lavrin, 9. a

Med učenci izbirnega predmeta šolsko novinarstvo smo izvedli anketo z dvema vprašanjema:

Katera vrsta zdrave hrane je tvoja najljubša? in Kolikokrat na teden zajtrkuješ? Največ učencev se je odločilo za sadje; žal pa samo trije od dvajsetih vedno zajtrkujejo. Analizo ankete najdete na oglasni deski v prvem nadstropju šole.

Na šoli smo svetovni dan hrane obeležili tudi s samopostrežno malico.

Orodna vrstica za dostopnost